Prosinec 2017

Blogový rok

31. prosince 2017 v 23:59 | Tyrkysový Delfín
Ahoj! Jak jsem slibovala, mám tu pro vás shrnutí roku 2017 na mém blogu. Takže si projdu starší články, trošku to popíšu a okomentuju a uvidím, co z toho vznikne :D

 

Přepínám na offline | Adventní speciál

24. prosince 2017 v 17:16 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Slavnostně oznamuji, že tohle je poslední článek z adventního speciálu. Jsem na sebe relativně hrdá, protože jsem vynechala celkem 2 a to je mnohem lepší, než jsem čekala. Každopádně tenhle článek bude trochu jiný.
Všimla jsem si, že lidé o Vánocích tráví mnohem více času na internetu než s rodinou a přáteli. Bohužel jsem si všimla, že nejsem výjimkou.
Proto jsem se odhodlala k jedné věci, a to k tomu, že celé svátky (až do 26.) vypnu wifi a nepolezu na Facebook, Instagram a pokud možno se vyhnu i blogu. Prostě strávím svátky offline a po vánocích vám řeknu, jaké to bylo a jestli se tak dá přežít. Nechci tenhle článek moc dlouho protahovat, protože si chci vánoční atmosféru užít na maximum a tak vám jen přeji hezký Štědrý den a pěkně svátky!
A pokud chcete, můžete do offline svátků jít se mnou, bylo by to super a já bych byla moc šťastná :)
Zatím ahoj!

Den před Vánoci | Adventní speciál

23. prosince 2017 v 23:18 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Vánoce se blíží tak, že jsou už zítra a vzhledem k tomu, že máme téměř vše nachystané, vyrazili jsme s rodinou na výlet do zoo.
Do zoo před Vánoci jezdíme každý rok. Je to zase trochu jiné, než když tam jdete v létě a ačkoliv je mnoho zvířat schovaných, je to i tak fajn.
Dorazili jsme asi v jednu a já se ze začátku pokoušela fotit na foťák, ale po několika projití několika pavilonů, kde se mi objektiv absolutně zamlžil jsem to vzdala.
Prakticky nejspokojenější v té zimě byli tučňáci, kteří si vesele plavali v bazénu a bylo jim jedno, jestli jsou dva nebo dvacet stupňů.
Když jsme vyšli že zoo, dali jsme si k večeři kebab a jeli domů.
Doma nás ale čekala ještě jedna práce, a to konkrétně zdobení stromečku, které pravidelně děláme 23. prosince. Na zdobení používáme barevná světýlka, nějaké slaměné a dřevěné ozdoby, stříbrné řetězy a takové stříbrné třásně, které se navěsí na větve a vypadají trochu jako sníh.
Jinak už se neuvěřitelně těším na zítřek! Jsem děsně zvědavá na dárky (a netvrďte mi, že vy ne :D)
A co jste dělali vy? Napište mi do komentářů :)
Hezký Vánoce přeju!

Můj poslední den školy | Adventní speciál

22. prosince 2017 v 23:52 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Pokud jste nekončili včera, pravděpodobně byl dnešek posledním letošním dnem školy pro nás všechny. Já se rozhodla podělit se s vámi v tomto krátkém článku o to, jak probíhal ten můj :)

Nevím jak vy, ale my se první 2 hodiny ještě "učili". Většina učitelů by byla normální a pustila nám nějaký film, protože se stejně nikdo pořádně nesoustředí. To pochopila naše ucitelka biologie, kterou mám docela ráda právě proto, že patří k těm rozumnějším a pustila nám Byl jednou jeden život.
Horší to je s matikářem. V matice jsme počítali příklady i přes to, že to byla naše letošní poslední vyučovací hodina. No, super.
Třetí hodinu jsme šli bruslit. Já ale nemám brusle, které by mi nebyly malé a tak jsem nebruslila. Místo toho jsem si koupila balzám na rty, který teď v zimě nutně potřebuju a s kamarádkami šla na (dětský) punč a trdelník.
Na čtvrtou hodinu jsme se vrátili do školy a udělali si vánoční večírek s rozbalováním dárků. Od spolužáka, který si mě vylosoval na dávání dárků jsem dostala deník, bonbóny, propisku, gumu a od mé nejlepší kamarádky jsem dostala skleničku ve tvaru kaktusu (je naprosto úžasná :333) a vlastnoručně vyrobenou DIY sadu na výzdobu pokoje pomocí našich společných fotek (už se moc těším, až to vyzkouším!). Já jí dala velkej plyšovej kaktus a ten sklidil poměrně velký úspěch nejen u ní, ale i ve třídě, za což jsem strašně ráda!
Odpoledne jsme s rodiči jeli na vánoční trhy do Olomouce. Moc se mi tam líbilo, pro někoho, kdo žije na vesnici je to nevídaná atrakce :D
Na večeři jsme byli na Šantovce v Subway. A na závěr jsme se se stavovali v Hornbachu. Co jsem tam koupila vám neřeknu. Ale možná vám to řekne to, že v nejbližší době vyjde dalsí díl projektu bestie.
A večer jsme se koukali na Grinche. Dívali jste se taky? Já ten film miluju :D

A jak jste se měli ve škole poslední den vy?

Mimochodem - už jen 2 dny!

Trochu deníčkovitější článek | Adventní speciál

20. prosince 2017 v 22:00 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Dneska to pro jednou nebude článek na určité vánoční téma, ale tak nějak popíšu svou aktuální situaci, protože zoufale potřebuju napsat něco, co můžu psát trochu spontánně, bez větších příprav a musíte uznat, že po cca dvaceti vánočních článcích s určeným tématem už toho mám vážně až po krk a tak si chci trochu oddechnout tímhle článkem. Dozvíte se v něm, co dělám, jak se mám a bude to pro jednou takové zase trochu osobnější. A musím uznat, že už mi trochu chybí tyhle články!

Takže bych mohla začít školou. Učitelé jako by se domluvili a dali nám všechny písemky před Vánoci. Mě známky mě poslední dobou fakt deprimují. Trochu se nám se začátkem školního roku pozměnili učitelé, největší změnu ale všichni zaznamenali v matice a fyzice. I já, která z těchhle předmětů vždycky měla jedničky. Celé třídě se známky zhoršily tak o stupeň nebo dva, včetně mě. A štve mě to. Fyziku jsem měla vždycky ráda a stále mám, ale když z ní mám trojky, trochu to mé nadšení snižuje. Matika je podobný případ. Doufám, že se budeš škvařit v pekle, Šk*****e [cenzura v zájmu zachování anonymity]. Jediné, co mě poslední dobou těší je to, že předpokládaný počet mých dvojek na vysvědčení se mi zredukoval o minimálně 2 (kdo by totiž čekal, že budu mít jedničku z češtiny?). A taky ještě možná naše úžasná třídní, protože ta nás podporuje vlastně téměř ve všem, co si vymyslíme, jako například vánoční večírek s předáváním dárků a občerstvením.

Tak teď taková trochu otravná otázka -už máte dárky? Já ano! Dokonce jsem vyřešila i můj odvěký problém, a to dárek pro tátu- dostane kaktus, protože mu jeho USCHNUL. Ale donutím ho se o něj "starat". Takže zrovna s tímhle se moc stresovat nemusím. Spíš by mě zatraceně zajímalo, co dostanu já, protože můj wishlist letos nebyl nikterak závratně dlouhý a splnitelný byl snad ještě méně. Takže se nechám překvapit, což je podle mě nejlepší. Rozhodně lepší, než například to má moje nejlepší kamarádka, která si dárky vybírá sama a předem naprosto přesně ví, co dostane. A to je docela na nic, ačkoliv ona tvrdí, že je to tak lepší, protože dostane přesně co chce. Ale co, asi máme každý trochu jiné představy o dárcích.

Teď nevím, kolik z vás si to bude pamatovat, ale v únoru jsem psala článek a rozhodovala se, na jaký druhý jazyk mám jít. A nějak jsem vám neřekla výsledek. Takže... tamtadadadaaa...
Yo Hablo español! Ehh, un poco.
A poslední dobou mě to docela hodně baví a hlavně tím že se jí teď učím třetí měsíc, už toho začínám umět docela dost.
Por ejemplo, en vacationes yo me baño en la piscina.
[Například, na dovolené jsem se koupala v bazéně]. Já myslím, že na to, že je to něco málo přes 2 měsíce co se učím španělsky je to docela dobrý výkon.
Mimo to jsem se v jakémsi vánočním zápalu vrátila k učení se čínsky a korejsky. Na tohle mě navedla kamarádka, která už korejsky s lehkou do pomocí překladače umí docela dobře. No, zatím je jediná věta, kterou umím (a to ještě zcela zbytečná a neúplná) "Wo shi mama". Ale jinak mi jazyky celkově (kromě češtiny) docela jdou a baví mě. Což se na mně asi trochu projevuje, protože umím trochu z každého jazyka, který se na naší škole učí (výjimka je francouzština, která se mi nelíbí a navíc se z nedostatku zájmu už několik ročníků třída francouzštinářů vůbec neotevřela, takže v naší třídě není nikdo, kdo by ji uměl). Umím totiž základy španělštiny, trošku německy a číst tiskací azbuku (kterou jsem se naučila v létě v Bulharsku, kde my z jsem se věčně pokoušela číst billboardy), takže některým studentům ruštiny s ní pomáhám :D
Vím že tohle tak úplně s Vánoci nesouvisí, ale stejně jsem to chtěla už dlouho napsat, tak jsem to vecpala sem.

A teď přemýšlím, jestli by se nedalo posledních několik adventních článků udělat něco jako formou vlogmas, že vám popíšu, jak probíhají mé vánoční svátky a tak. Co byste tomu řekli? Byl by to takový... blogmas?

Myslím, že pro dnešek by to stačilo, protože nikdo nemá čas a většinou ani chuť číst tak dlouhé články :D
A mimochodem - už jen 4 dny!
Tak se mějte hezky a lachtan!

Moje oblíbená vánoční jídla | Adventní speciál

19. prosince 2017 v 22:14 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Když už jsem psala článek s mým oblíbeným pitím, asi by bylo fajn napsat i o jídle. Takže tady je můj seznam nejoblíbenějších jídel, které jim především na vánoce, protože jindy přes rok je prostě naše rodinka nedělá.

DIY: Vánoční koláč v hrníčku | Adventní speciál

18. prosince 2017 v 20:00 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Zde je již dlouho slibované DIY, možná spíš recept na vánoční koláč v hrníčku, nebo taky známý jako "mugcake". Trochu jsem si upravila recepty, které jsem našla a vznikl z toho jeden recept, který mám otestovaný na mnoha členech rodiny a kamarádech. Je to vážně jednoduché, zvládla jsem to já a to už je co říct :D

Potřebujeme samozřejmě hrníček.
Do něj přidáme 4 lžičky mouky, 3 lžičky cukru (můžete míň nebo víc, podle toho, jak moc máte rádi sladké), asi 1/4 lžičky prášku do pečiva, trošku (ale fakt jen trošku) soli. Teď přijde dochucení. To je obvykle 1/2 až 1 lžička. Je na vás, čím si koláč dochutíte - na vánoční příchuť používám skořici, ale můžete dát i kakao, vanilku, nebo vlastně cokoliv, co vás napadne.
A teď přijde ta část, kdy že směsi uděláme těsto. Přidáme 4-5 lžiček mléka a 2 lžičky oleje. Potom celou směs promícháme. Neměla by být úplně řídká, ale na druhou stranu musí mít takovou tekutější texturu. Je lepší dát mléka raději méně a potom ho přidávat podle toho, jestli je ho dostatek nebo ne. Musíte si ale opravdu dávat pozor, abyste směs dobře promíchali, protože se stává, že se práškové ingredience usadí na spodku hrnku.
A pokud jste podobný talent na manipulaci s troubou jako já, nemusíte se bát. Budeme potřebovat jen mikrovlnku.
Záleží na tom, jaký má vaše mikrovlnka výkon, ale já do ní dávám hrnek na cca 1 minutu, potom pomocí špejle zjistím, jestli je už hotový a pokud ne, ještě ho tam na chvíli dám.
Ještě bych malém zapomněla - vyberte si raději větší hrnek a to tak, aby směs zabrala přibližně polovinu hrnku, protože po upečení nakyne a jinak by mohla přetéct.

Doufám, že se vám článek líbil a zase zítra ahoj!
Mimochodem - posledních 6 dní speciálu :D

Jak trávím 3. adventní neděli | Adventní speciál

17. prosince 2017 v 19:58 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Vím že pokud jde o celou sérii vánočních článků, adventní neděle jsem nezmiňovala ani jednou. Takže dnes vám tak trochu popíšu můj dnešní den!
Pokusím se co nejstručněji :D

Cukroví | Adventní speciál

16. prosince 2017 v 23:10 | Tyrkysový Delfín |  Speciály
Ahoj! Hádám že snad každý má na Vánoce nějaké to cukroví. Dnes se tu s vámi podělím o ty druhy, které se objevují u nás!


Vánoce a blogování | Adventní speciál

15. prosince 2017 v 23:59 | Tyrkysový Delfín
Na poslední chvíli, ale ještě dneska! Omlouvám se, konečně jsem se dokopala k tomu naučit se jména všech členů Seventeen a trochu jsem zapomněla na to, že vlastně nemám napsaný dnešní článek, který jsem si tak pečlivě naplánovala. Ačkoliv mě to vlastně ani nepřekvapuje a tak nějak to i sedí k tématu - v dnešním článku vám popíšu takové ty situace, které se občas stanou, pokud blogujete. A to hlavně o Vánocích. Ale předem upozorňuji, že v článku popisují především mé situace a a je možné, že pokud jste nečetli některé články předem, nebo aspoň nevíte, že píšu Adventní speciál, nebudete tak úplně chápat.
No nic, úvod už je dost dlouhý, přejdeme teď k té slátanině, kterou se mi podařilo napsat a třeba vás alespoň trochu pobaví.