Březen 2017

#SciChallenge2017

25. března 2017 v 22:02 | Tyrkysový delfín |  Mnou napsané kraviny
Zdravím! V dnešním článku vám chci říct o jedné soutěži, které se (nejspíš) hodlám zúčastnit a jelikož mi přijde zajímavá, chci se o ni s vámi podělit a třeba se někdo z vás taky zúčastní. Teď tak nějak ale přemýšlím, že pokud se někdo z vás zúčastní, budu mít o soupeře navíc. No nic, už jsem to začala psát, takže to nehodlám mazat :D Můžu jen doufat, že jste moc líní XDDD.

Než začnu psát o samotné soutěži, bylo by vhodné zmínit, jak a díky komu jsem se o ní dozvěděla.
Už několik let totiž jezdím na příměstské tábory s vědeckou tématikou. Ne že bych byla nějakej extra vědec nebo tak něco, ale tak třeba výbuchy jsou fajn, to musíte uznat :DDD Sice jsou primárně určené spíše pro děti, ale věkové rozmezí je 3-15 let, a myslím, že můžu bez výčitek říct, že tam zabaví i antisociální, věčně znuděnou a otravnou potvoru, jako jsem já a věřte mi, že tam byli i starší lidi než já (sice ne o moc, protože limitu se pomalu ale jistě blížím, ale tak co). No a ta společnost, co to pořádá dělá občas i workshopy s podobnou tématikou na kterém jsem zrovna dneska byla (ale mou generaci asi nic moc takového nezajímá, protože z asi třiceti lidí jsem tam byla starší nejméně o dva roky od všech ostatních, Teda až na jednu nebo dvě výjimky). Díky tomu, že na ty tábory jezdím snad od desíti let, všechny lektory a vedoucí tam znám. No a tak jsem si povídala s "hlavní vedoucí" a zakladatelkou celé společnosti a ta se zmínila, jestli se hodlám zúčastnit tě soutěže, jejíž název jste mohli vidět v názvu tohohle článku. Slyšela jsem o tom poprvé, takže mi musela jaksi stručně vysvětlit, o co go a mně to nepřišlo jako úplně špatný nápad (vám to vysvětlím za chviličku). Takže jsem si vygooglila nějaký podrobností a když jsem vyděla, že hlavní cena je 3000 euro, řekla jsem si, že jdu do toho. Vždyť je to 80 000 korun!
Okay, teď k samotné soutěži. Úkolem je zpracovat některé z témat, uvedené na této stránce: www.scichallenge.eu a to formou posteru, prezentace nebo videa. V mém případě nejspíš videa, jelikož tam můžu uplatnit svou "kreativitu". Horší už je to s výběrem témata. Jasně, všechny se týkají vědy a techniky, ale který si mám vybrat? Jedno z nich je 3d tisk, který by pro mě nemusel být takový problém, obzvlášť proto, že doma 3d tiskárnu máme. Jenže já měla v plánu výbuch a nejsem si jistá, jak přesně ho tam nacpat. Však se sami podívejte i na ty stránky, protože už jenom to, že pokud se vám to povede, pojedete zadarmo v červenci do Vídně a možná můžete vyhrát 80 000. Ale jasně, můžete mi uvolnit místa :D.

Tak co, nezkusíte účast aspoň zvážit?
A poslední otázka. Jelikož jsem zatím mladší věkové kategorii, mám možnost udělat video i v češtině. Ale já nevím, jestli ho třeba neudělat v angličtině, aby oslovilo co nejvíce lidí. Poraďte mi v komentářích!

Ještě bych malém zapomněla - pokud bydlíte někde na Moravě a nemáte o prázdninách co dělat, tady se můžete mrknout na ty tábory: www.geniator.cz
A ne, není to reklama, na to má tenhle blog moc nízkou návštěvnost :D

Tak si užijte si víkend a připravte se na to, že Delfínek si pro těch 80 litrů půjde, i kdyby měl všechny ostatní soutěžící zabít!

Nový design + omluva

22. března 2017 v 19:48 | Tyrkysový delfín |  Mé 'kouzelné' já
Ahoj! Po dlouhé době jsem zpět :D Rozhodla jsem se poupravit trochu vzhled webu, aby trochu víc odpovídal mě přezdívce "Tyrkysový delfín". Tak se vás chci zeptat, co si o něm myslíte. S grafikou nemám až tak velké zkušenosti a sama dávám přednost spíše jednoduššímu stylu, takže se to nejspíš trochu odrazilo na tomhle celém designu. Popravdě mi dal celkem zabrat XD Doufám že si brzo zvyknete, ale mně se teda líbí víc, než ten starý.
Chystám nový DIY článek, abych vám vynahradila mou neaktivitu, tak se máte na co těšit! Zároveň se taky omlouvám affs, protože ani u nich jsem zrovna aktivní nebyla. Nějak jsem neměla čas a ani chuť psát, ale slibuji, že od teď bude minimálně jeden článek týdně!

Užijte si zbytek týdne •-•

DIY - Tea latté

14. března 2017 v 17:52 | Tyrkysový delfín |  DIY
Ahoj! Jsem tu po dlouhé době opět s článkem :D Omlouvám se za neaktivitu, prostě jsem tak nějak na blog neměla čas ani moc náladu. Ale teď tu pro vás mám návod, který jsem našla už nevím kde, vyzkoušela jsem ho a myslím že je naprosto super.

Jde o čajové latté a postup je poměrně jednoduchý.


Takže budeme potřebovat:

Mléko
Černý čaj
Vodu
Cukr
Skořici
Vanilkový extrakt (jelikož ho možná nebudete mít, není nutný)

Postup:
Do přibližně tří čtvrtin hrnku uvaříme černý čaj. Potom zbytek hrnku dolijeme mlékem a dochutíme trochou skořice (od oka) a přidáme asi půl čajové lžičky vanilkového extraktu (taky od oka XD). Pak už stačí jen osladit tak, jak máme rádi (já jsem slaďák, takže v mém případě to jsou tak dvě nebo tři lžičky cukru a můžu jen doporučit :D)

Že to není složité? Ale chutná to naprosto úžasně. Určitě doporučuji zkusit.

Tak to by bylo pro tento článek vše, ale určitě brzo vyjde další (pokud nebudu líná XD).

Mějte se hezky a ahoj! •-•

Menší aktuality z mého života

9. března 2017 v 11:06 | Tyrkysový delfín |  Mnou napsané kraviny
Ahoj! Konečně můžu zase napsat článek, ale je to jen taková rychlovka, protože jsem u babičky a ta nemá wifi. Momentálně jsem přihlášená k nemocniční wifi, protože Babička šla na nějakou kontrolu a já šla s ní, takže mám po dlouhé době možnost něco napsat.
No, Teda, babička má sice takový ten modem do počítače na připojení k internetu, ale já ji nechci brát moc dat, takže články přes to nepíšu :D

Dnes večer ale jedu domů, takže možná zítra ještě nějaký článek bude.

Tak nějak zjišťuji, že sice chci psát článek o aktualitách z mého života, ale já vlastně nemám o čem psát XD.

Možná snad jen o tom, že jsem se po strašně dlouhé době vrátila k hraní Howrse. Znáte tu hru někdo? Kdyby ano, můžete si mě přidat do přátel, moje přezdívka je Sharon (je to jméno z jedné knížky, co jsem děsně dávno četla xD)

Já už ale musím rychle končit, protože už musíme jít, tak si užijte čtvrtek, přežijte školu a ahoj!

Chained to the rhythm

3. března 2017 v 22:36 | Tyrkysový delfín
Ahoj! Vítám vás po dlouhé době u trochu normálnějšího článku a přísahám, že už neobsahuje žádné kresby XD. O čem chci dnes psát? Tak to se nechte překvapit, pokud jste to prozatím z názvu nepoznali :D


Lidé jako já, kteří poslouchají písničky hlavně v cizích jazycích mají dost často tendenci se spíš soustředit na hudbu, než na slova, protože mnohdy jim vlastně ani nerozumí.
Něco takového se stalo mě.
Pokud se trochu o hudbu zajímáte, možná jste zaznamenali, že Katy Perry vydala novou písničku s názvem "Chained to the Rhythm" (v překladu "Svázáni do rytmu", před přečtením doporučuji pustit si klip zde) Jelikož její písničky poslouchám, viděla jsem klip už pár hodin od vydání. Písnička se mi sice moc líbila, ale nějak jsem se nesoustředila na text.
Teď, po několika týdnech jsem se k ní vrátila a říkala si, že bych si ten text měla zkusit přeložit, abych zjistila, co se tam vlastně zpívá.

Než budu pokračovat, tady máte překlad: (odkaz na stránku, že které pochází je zde, protože jsem líná to překládat sama :D)

Jsme blázni
Žijeme naše životy skrz čočky
Chyceni v bílém laťkovém plotě
Jako ozdoby
Jak pohodlné, žijeme v bublině, bublině
Jak pohodlné, nevidíme problémy, problémy

Nejsi sám?
Tady nahoře v utopii
Kde nic nebude nikdy dost
Šťastně otupělý
Jak pohodlné, žijeme v bublině, bublině
Jak pohodlné, nevidíme problémy, problémy

Takže si nasaď růžový brejle
A zapař

Zesil to, tvůj oblíbený song
Tanči, tanči, tanči, máš to zkreslený
Zesil to, nech to opakovat
Vrávorej kolem jak vyčerpaná zombie
Jo, myslíme si, že jsme svobodní
Tady máš drink, tenhle je na mě
Všichni jsme svázáni do rytmu
Do rytmu
Do rytmu

Jsme všichni nahluchlí?
Pokračujte v tom zametání pod rohožku
Myslela jsem, že to můžem udělat líp
Doufám, že jo
Jak pohodlné, žijeme v bublině, bublině
Jak pohodlné, nevidíme problémy, problémy

Takže si nasaď růžový brejle
A zapař

Zesil to, tvůj oblíbený song
Tanči, tanči, tanči, máš to zkreslený
Zesil to, nech to opakovat
Vrávorej kolem jak vyčerpaná zombie
Jo, myslíme si, že jsme svobodní
Tady máš drink, tenhle je na mě
Všichni jsme svázáni do rytmu
Do rytmu
Do rytmu

To je moje přání
Strhni zdi, abys propojil, inspiroval
Jo, tady u vás nahoře, lháři
Hodiny tikající impériu
Ta pravda, kterou nás krmí, je mdlá
Stejně jako mnohokrát předtím
Obírají lidi
Zakopávají, jsou nemotorní
A my se chceme vzbouřit
Probudili, oni probudili lvy
(Joo!)


Zesil to, tvůj oblíbený song
Tanči, tanči, tanči, máš to zkreslený
Zesil to, nech to opakovat
Vrávorej kolem jak vyčerpaná zombie
Jo, myslíme si, že jsme svobodní
Tady máš drink, tenhle je na mě
Všichni jsme svázáni do rytmu
Do rytmu
Do rytmu

Zesil to
Zesil to
Jde to dál a dál a dál
Jde to dál a dál a dál
Jde to dál a dál a dál
Protože my jsme všichni spoutáni rytmem


Když jsem si ten překlad přečetla, pochopila jsem konečně smysl tě písničky a doufám, že vy taky. Na co jsem si ale hlavně vzpomněla, byly mé oblíbené Hunger Games, a očividně jsem nebyla jediná, což mi potvrdil něčí komentář, který (v překladu) obsahoval jen stručnou větu: Dámy a pánové, vítejte u 76. Hladových her!

A myslím, že ten klip by tomu taky odpovídal.

Přiznejte se (jen fanoušci Hunger Games), komu tady na téhle fotce strašně připomněla Cetkii?

Ale víte, co mě naprosto dostalo a čeho jsem si při prvním shlédnutí nevšimla?

Tohle.

Je to až úplně na konci klipu a je dost možné, že si toho většina lidí ani nevšimne. Má cenu to překládat? Ale tak chápu, že ne každý je tu fanoušek Hunger Games, takže stačí vyhledat v Googlu "Hunger Games - Kapitol" nebo podobně a pochopíte (snad xD).
No jenom škoda, že to není myšleno jako Kapitol z Hunger Games, je to jen nějaká nahrávací společnost. Ale i tak, je to dost zvláštní náhoda :D

A co vy? Jak jste ji pochopili vy? A soustředili jste se i na text? A když už jsme u toho, líbí se vám samotná písnička?

Já vím, že to není úplně normální článek u mě - o hudbě obvykle nepíšu. Ale u téhle písničky mě tak moc zaujal text, že jsem si říkala, že se o ni s vámi podělím a je dost možné, že nad ním nepřemýšleli ani ti, kteří tu písničku znali, takže třeba i někoho donutil se nad ním trochu zamyslet :D

Tak vám přeji hezký víkend! Jen tak mimochodem, příští týden mám prázdniny, takže si užijte školu :DDD